بيمه نگار
تفاوت شرکت سهامی خاص و عام

حتماً برای شما عزیزان پیش آمده که در شرکت‌ های مختلف سرمایه گذاری کرده اید حال ممکن است این شرکت ها سهامی خاص و یا سهامی عام بوده باشند. اکنون ممکن است برای شما هم سوال پیش آمده باشد که تفاوت شرکت سهامی خاص و عام چیست و چه کسانی می توانند در آن ها سرمایه گذاری نمایند. به طور کلی شرکت های بسیار زیادی وجود دارند که در کشور در حال فعالیت هستند و افراد زیادی سهامداران این شرکت ها می باشند. اما برخی مواقع افراد اختلاف یا فرق شرکت سهامی عام و خاص را نمی دانند. امروز ما در خدمت شما عزیزان هستیم تا به طور کامل شرکت سهامی خاص و عام را تعریف نموده و تفاوت آن ها با یکدیگر را برای تان بگوییم. از این رو دعوت می‌ کنیم که تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را در این باره بیابید. سامانه ثبت شرکت می تواند کلیه امور مربوط به این فرآیند را برای شما پیگیری کند.

شرکت سهامی خاص چه تفاوتی با شرکت سهامی عام دارد؟

شرکت های سهامی به طور کلی شرکت هایی هستند که موسسان یا سرمایه گذاران آن از مردم هستند. شرکت سهامی خاص در واقع از سرمایه گذاران محدودی تشکیل شده که خرید و فروش در آن باید زیر نظر اعضای دیگر شرکت باشد. در واقع افرادی که سهامی خاص را تشکیل می‌ دهند و سرمایه‌ گذاری می ‌کنند باید حداقل ۳ نفر باشند. تفاوت شرکت سهامی عام و خاص به شرح زیر می باشد:

·        شرکت سهامی خاص از سرمایه گذاران محدود اما شرکت سهامی عام از سرمایه‌ گذاران زیادی تشکیل شده است.

·        خرید و فروش سهام در شرکت سهامی عام راحت و اما در شرکت سهامی خاص زیر نظر موسس آن باید انجام شود.

·         شرکت سهامی عام قابلیت عرضه و جذب نقدینگی را دارد اما شرکت سهامی خاص این قابلیت را ندارد.

به طور کلی شرکت سهامی عام را عموم مردم تشکیل می دهند. بنابر این واگذاری و خرید و فروش سهام آن توسط مردم انجام می گیرد و بسیار ساده است. شرکت سهامی خاص با مدیریت محدود تشکیل شده و بدون رضایت آن ها خرید و فروش ممکن نیست.

سرمایه گذاری در شرکت های خاص و عام

برخی تصور می ‌کنند که شرکت سهامی عام متعلق به دولت است. اما باید بگوییم که این موضوع زمانی امکان‌ پذیر است که حدود ۵۱ درصد از سهام شرکت به نام دولت باشد. تنها در این صورت می توان گفت که شرکت سهامی عام متعلق به دولت است در غیر این صورت این مردم هستند که سرمایه گذار و صاحب اصلی آن می باشند. البته شرکت های بورسی هم جزو شرکت ‌های سهامی عام هستند که برای سرمایه گذاری در آن ها باید دارای کد بورسی باشید که کد بورسی را می توانید پس از ثبت نام در کار گزاری بورس دریافت کنید. در حقیقت سرمایه‌ گذاری در شرکت‌ های سهامی عام زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می ‌شود که هر کس بر اساس میزان سهمی که دارد حق رای خواهد داشت. اکنون دیگر تفاوت میان شرکت سهامی خاص و عام را می دانید از این رو می توانید به راحتی برای سرمایه‌ گذاری در هر شرکتی اقدام نمایید.

مرجع: سامانه ثبت برند آگاه ثبت

پنج شنبه بیست و پنجم 1 1401
(0) نظر
برچسب ها :
X